Wideokonferencje na platformie kursów online

Wideokonferencje na platformie kursów online
Wideokonferencje na platformie kursów online

Z tematem wideokonferencji zetknęłam się w czasie gdy jeszcze pracowałam z Moodle. Nie było jeszcze wtedy hangoutów z Google, ani sesji Facebook Live, więc mało się mówiło o prowadzeniu webinarów, bądź konsultacji online, z użyciem darmowych narzędzi. Dzięki pracy z Moodle miałam okazję po raz pierwszy zetknąć się z oprogramowaniem open source BigBlueButton (w skrócie BBB).

Wideokonferencje BigBlueButton

Duży Niebieski Guzik wystartował w 2007 roku. Został stworzony z myślą o prowadzeniu transmisji live w środowisku akademickim. Od początku swojego istnienia, aż do dzisiaj jest rozwijany pod kątem prowadzenia zajęć dydaktycznych na skalę globalną. Jeśli działasz w środowisku e-learningowym i nie możesz sobie pozwolić na korzystanie z drogich narzędzi webkonferencyjnych, to rozwiązanie BBB może być dla Ciebie interesujące. Przez kilka lat można było odnieść wrażenie, że niewiele się dzieje w tym projekcie, ale ostatnio widzę, że zachodzą w nim coraz większe zmiany. Typowe narzędzia do prowadzenia webinarów, czy konsultacji online nie należą do najtańszych (pomijam tutaj wspomniane wcześniej hangout’y z Google oraz Facebook Live). Trzeba się liczyć z kosztami abonamentu, bez względu na to, czy prowadzisz sesje w danym miesiącu, czy też nie. Jeśli sporadycznie prowadzisz live’y, jest to po prostu nieopłacalne.

BigBlueButton Flash

BigBlueButton Flash

Jak więc wygląda projekt BigBlueButton na tle istniejących rozwiązań webkonferenycjnych? Co prawda sam projekt jest darmowy, jednak trzeba się liczyć z pewnymi kosztami jego wdrożenia.

Minimalne wymagania

Oprogramowanie BBB jest dostępne w Internecie za darmo, ale musisz jeszcze gdzieś je zainstalować. Na typowym hostingu nie masz możliwości instalacji własnego oprogramowania – pozostaje więc zakup serwera dedykowanego lub VPS, gdzie możesz uruchomić specjalny system operacyjny, na którym będzie działać BBB. Oprogramowanie można uruchomić w systemie operacyjnym Ubuntu w wersji 16.04 64-bit. Oczywiście nie oznacza to, że w innym systemie jest to niemożliwe. Po prostu na Ubuntu zostało przetestowane i działa prawidłowo.

Tak więc minimalne wymagania serwera wyglądają następująco:

 • Ubuntu 16.04 64-bit OS
 • 4 GB RAM + swap (rekomendowane jest 8 GB)
 • Procesor Quad-core 2.6 GHZ
 • Wolne porty TCP: 80, 443 oraz 1935
 • Wolny port 7443 jeśli konfigurujemy SSL (domyślnie zostanie użyty 5066)
 • Wolne porty UDP: 16384 – 32768
 • Port 80 nie może być używany przez inną aplikację, np. Apache.
 • min. 500GB dysku na nagrania

Flash czy HTML5

Klient BigBlueButton jest napisany we Flashu, równolegle rozwijana jest też wersja HTML5.

Flash jest obecny od wielu już lat i obsługiwany jest przez większość przeglądarek dostępnych na rynku (FireFox, Chrome, Safari, Edge oraz IE) oraz systemów operacyjnych (Windows, Mac OS X, Linux, Chromebook). W Chromie oraz Microsoft Edge Flash jest wbudowany, więc też nie trzeba zaprzątać sobie głowy aktualizacjami.

BigBlueButton z Flashem całkiem dobrze radzi sobie na urządzeniach desktopowych. Jednak uruchamianie Flasha na urządzeniach mobilnych nie jest już takie oczywiste. Dodatkowo trzeba się liczyć z tym, że Flash w 2020 czeka EOL, więc cały projekt BBB powinien do tego czasu zmigrować do HTML5.

Funkcjonalności BigBlueButton

Jak na projekt open source BigBlueButton daje nam całkiem ciekawy wachlarz różnych funkcjonalności:

 • Przeprowadzanie webkonferencji z wykorzystaniem dźwięku i obrazu. BigBlueButton wykorzystuje technologię WebRTC (otwarty standard umożliwiający komunikację w czasie rzeczywistym) dla transmisji live z wideo i audio. Uczestnicy spotkania mają możliwość dołączenia do konferencji z wykorzystaniem własnej kamerki internetowej i mikrofonu. Mogą więc nawzajem się słyszeć i widzieć na ekranie. Oczywiście ma to sens, gdy mamy do czynienia z grupą kilku, maksymalnie kilkunastu osób w sesji wideo (chociaż nie ma ograniczeń w kwestii liczby użytkowników z kamerkami – jest to wyłącznie kwestia wydajności). Poniżej przykład sesji z użyciem obrazu z 15 kamerek internetowych.
  Wideokonferencje BigBlueButton

  Wideokonferencje BigBlueButton

  Przy 100, czy 150 użytkownikach można przeprowadzić jedynie klasyczną transmisję, w której prezenter korzysta z kamerki, a pozostali użytkownicy uczestniczą tylko w sesji audio.

 • Prezenter ma do dyspozycji wirtualną tablicę, na której może kreślić notatki w czasie rzeczywistym. Może też wgrać własną prezentację (najlepiej w formacie PDF) i przechodzić pomiędzy poszczególnymi slajdami. Prezentacje w formacie Word czy PowerPoint są konwertowane do postaci PDF, więc trzeba się liczyć  z tym, że wszelkie animacje użyte w prezentacji, nie będą się wyświetlać.
 • Prezenter może też udostępnić pulpit swojego komputera. Musi mieć tylko zainstalowane i uruchomione środowisko Java. Co prawda nie da się zablokować udostępniania ekranu do wybranej aplikacji, ale można wyznaczyć obszar udostępniania i w obrębie tego obszaru umieścić daną aplikację.
 • Sesja może być nagrywana i odtwarzana w późniejszym czasie. Zapisany materiał jest odtwarzany w przeglądarce za pomocą specjalnego playera osadzonego na stronie. Zarejestrowane są wszystkie aktywności związane z sesją: prezentacja, czat, obraz z kamerki internetowej, udostępniany pulpit komputera prezentera.

Integracja z WordPress

Wtyczka BigBlueButton dla WordPress

Wtyczka BigBlueButton dla WordPress

Dzięki wtyczce BigBlueButton dla WordPress można tworzyć pokoje konferencyjne bezpośrednio z poziomu panelu administracyjnego WordPress. Wtyczka posiada też ciekawą funkcjonalność, która pozwala dołączać do pokoju konferencyjnego na różne sposoby. Wszystko zależy od tego jaką rolę w WP posiada dany użytkownik. Jedni mogą się logować na platformę automatycznie, a inni mogą potrzebować hasła. Na swojej platformie kursów online mam właśnie zaimplementowaną funkcję automatycznego logowania do systemu wsparcia technicznego. Systemu używam dla prowadzenia sesji live z klientami kursów online. Moją platformę wsparcia technicznego stanowi serwer VPS + Ubuntu 16.04 + BigBlueButton – w sumie koszt ok. 29zł brutto, więc jest to bardzo tanie rozwiązanie do prowadzenia konsultacji online.

Z poziomu Panelu Administracyjnego WordPress można również zarządzać nagraniami, a z pomocą dodatkowych shortcode’ów można je wyświetlać w różnych częściach strony bądź w panelu bocznym strony.

Wydajność BigBlueButton

Ile użytkowników można obsłużyć na jednej platformie? Tutaj wszystko zależy od konfiguracji sprzętu na jakim platforma jest zainstalowana, co w danej sesji się dzieje (udostępnianie ekranu, czy też prezentacja) oraz w jaki sposób dołączają do sesji uczestnicy spotkania. Do sesji BigBlueButton można dołączyć w trybie udostępniania mikrofonu lub bez mikrofonu (listen only). Dodatkowo można udostępniać obraz ze swojej kamerki internetowej. Znacznie więcej ‚streamów’ będzie generować sesja użytkowników dołączających w trybie udostępniania mikrofonu i obrazu z kamerki internetowej, niż użytkowników dołączających wyłącznie w trybie listen only. Oczywiście w trybie bez udostępniania mikrofonu będzie mogła wziąć udział znacznie większa liczba użytkowników.

Najlepiej jest przetestować na grupie od kilku do kilkudziesięciu osób, zalogowanych do systemu. Jeżeli CPU dojdzie do 80%, prawdopodobnie zaczną się problemy z transmisją audio. To znak, że platforma osiągnęła swoje maksimum.

BigBlueButton jest świetnym rozwiązaniem (w moim odczuciu…) do budowania zamkniętych, wirtualnych klas. Możesz np. tworzyć sesje live dla klientów premium lub prowadzić indywidualne konsultacje z klientem (zamiast skype). Natomiast nie widzę tutaj przestrzeni do prowadzenia webinarów dla 200, 500 czy 1000 uczestników. Tutaj zdecydowanie lepiej poradzą sobie dedykowane, komercyjne systemy typu ClickMeeting, WebinarJam itp.

 

 

Marzena Fąfara

W branży IT od 1998 roku. Projektantka aplikacji internetowych (głównie do celów edukacyjnych), dzieli się wiedzą odnośnie budowania kursów online oraz tworzenia materiałów szkoleniowych, testów i elementów interaktywnych.

Może Cię też zainteresować...

Privacy Policy Settings